Náměty pro nadhazujícího kauče

Napsal Admin 15.01. 2014

Náměty pro nadhazujícího kauče pro Coach-Pitch baseball (vycházejí ze zkušeností kaučů v USA)

Coach-Pitch baseball je varianta pro mladé hráče (v ČR nyní do 10 let), kteří odpalují míč nadhozený svým kaučem. Je třeba přiznat, že zvládnutí nadhozu není pro kauče lehká věc. Je tomu tak proto, že....

  • Coach-Pitch není jednoduchý – někteří kaučové to zvládají, pro jiné je to problém.
  • Někteří kaučové jsou schopni trefovat strike zónu, ale nadhoz je moc rychlý.
  • Někteří kaučové jsou schopni trefit strike-zónu dostatečně pomalým nadhozem, ale s příliš velkým převýšením...

Mnoho takových nadhozů “nefunguje”, protože míč letí k pálkaři shora dolů. To může způsobovat, že jsou pálkaři „pod míčem“ a mohou si osvojit špatné návyky, jako například švihání po vysokých nadhozech.
Ideální by samozřejmě bylo, aby míč letěl tak, jako z nadhazovacího stroje, tedy po ploché dráze a rovně ve výši prsou tak, aby si děti osvojily rovný švih. Není tak snadné toho dosáhnout, když nadhazuje dospělý vysoký 180 cm na dítě, které měří 110 cm.

Rada jak na to – nadhoz s kolenem na straně házecí ruky na zemi
Pravidlo umožňuje přiblížit se při nadhozu až na 10 metrů. Z této vzdálenosti je možné použít pohybu podobnému házení šipek. Zkuste se mírně posunou do strany k 1. metě, jen tolik, aby nadhazovač za Vámi viděl pálkaře a přitom to nemělo vliv na úhel nadhozu. Pravák se může posunout tak, aby jeho pravá ruka mířila na vnější stranu mety (pálkař pravák).

Proč to funguje
Tento styl umožňuje lepší kontrolu míče, úhlu a přesnosti nadhozu, který tak může být relativně plochý a pomalý. Vzhledem k blízkosti domácí mety lze nadhodit pomalu s malým převýšením. A je snazší správně trefit strike-zónu.

Výhody

  • Nadhazovač (dítě) lépe vidí pálkaře a může tak lépe zasahovat do hry.
  • Jste v pozici, kde dochází k minimálním kolizím s příhozy na kteroukoli metu.
  • Jste blíže k pálkaři a můžete s ním lépe komunikovat.
  • Vlastní utkání bude mít větší spád, protože nebude třeba tolik nadhozů.